Naiste EM-blogi. Kaupo Liiva: EM annab noortele võimaluse iidoleid leida

16.12.2020

Kuus võistkonda on veel jäänud naiste Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril konkurentsi. Reedel peetakse poolfinaalid ning selgitatakse viienda ja kuuenda koha omanik. Turniiri analüüsib Eesti rahvusmeeskonnas 40 kohtumist pidanud ja nüüd HC Kehras tütarlapsi treeniv Kaupo Liiva:

"Üldmulje EM-ist on väga hea, olen üritanud võimalikult palju mänge vaadata ja teinud seda naudinguga. Käsipall, mida naised Taanis näitavad on atraktiivne ja nagu Janeli Patrail siin blogis kirjutas, kiireks muutunud. Viskearsenal on naistel lai, võib näha päris huvitavaid trikiviskeid, aga samas pommitatakse tagaliinist üle 120-kilomeetrise tunnikiirusega.

Vahegruppide viimasel päeval toimus põnevuslahing poolfinaalikoha eest Taani ja Venemaa vahel. Venelannad vajusid küll teisel poolajal ära, aga Taani võtmemängija oli väravavaht Sandra Toft. Ta tegi hiilgetõrjeid ja kuigi Venemaa mängijad tabasid teda kahel korral näkku, tuli tagasi ja päästis jälle.

Suurim üllatus on minu jaoks seni olnud Horvaatia. Kaks aastat tagasi EM-il jäid nad viimaseks ning pole kunagi nii kaugele jõudnud, aga nüüd ollakse poolfinaalis. Tõsi, kardan et neljas koht võib jääda Horvaatia laeks, sest Prantsusmaa on äkki liiga kõva pähkel pureda ning teises poolfinaalis on Norra ja Taani.

Kahel algupärasel EM-i korraldajamaal on ühtlane koosseis ning nad näitavad väga efektiivset ja tänapäevast käsipalli. Eestil on sinna muidugi veel pikk tee minna, aga olen oma 20-liikmelisele HC Kehra tütarlaste grupile andnud ülesande EM-i mänge jälgida.

Nüüd, kus noorte treeningud on hetkel peatatud, on neil selleks ka rohkem aega. EM-finaalturniir annab neidudele suurepärase õppematerjali. Üks asi on ise treenida, aga kindlasti peaksid kõik noorsportlased jälgima nii kohalikku kui ka maailma tippkäsipalli. Nii on võimalik endale ka eeskujusid leida ja iidolid on noortele alati tähtsad olnud.

Meie grupis on väga tublid neiud, kel vanust 12-13 aastat. Enamik tegeleb käsipalliga alles teist aastat, aga kõik teevad seda suure isuga. Alustasime sel aastal juulis rannakäsipalliga ning nüüd teeme neli trenni nädalas ja kohal käiakse väga korralikult. Kas just EM-i tasemele, aga oma klubile ja tulevikus Eesti koondisele loodame küll mängijaid kasvatada."

Naised saavad Taanis nüüd kaks päeva puhkust, poolfinaalid Prantsusmaa – Horvaatia ja Norra – Taani peetakse reedel. Prantslannad on EM-il tiitlikaitsjad, Norra seitsme- ja Taani kolmekordne Euroopa meister. Horvaatia pole ühelgi suurvõistlusel veel nii kaugele jõudnud, tänavusel EM-il aga kaotanud vaid korra, kui jäädi alla Norrale.

Samal päeval selgitavad viienda-kuuenda koha omaniku valitsev olümpiavõitja Venemaa ja maailmameister Holland. Venelannad sammusid võidult võidule, kuid viik Prantsusmaaga ja 23:30 allajäämine otsustavas mängus Taanile röövisid medalivõimalused. Katastroofilise alguse järel päästis mullu maailmameistriks tulnud Holland viimaste võitudega Saksamaa ja Rumeenia üle, mida veel suutis.

Pildil: Taani väravavaht Sandra Toft tõrjus Venemaa vastu viskeid 44-protsendiliselt ja aitas korraldajamaa koondise poolfinaali. (Foto: EHF/Kollektiff images).

 
Banner Banner Banner Banner Banner

ETKNRLP