Käsipalli EM-blogi. Pirje Orasson Zagrebist: horvaadid teevad väga head korraldustööd

27.01.2018

Poolfinaalid EM-finaalturniiril Horvaatias pakkusid mitte ühe, vaid suisa kaks üllatust. Suursoosikud Taani ja Prantsusmaa heitlevad küll medalile, ent ainult pronksimängus ning finaalis on vastakuti Rootsi ja Hispaania. Eesti Käsipalliliidu peasekretär Pirje Orasson jagab vahetuid muljeid Zagrebist:

"Reedene päev kolme mänguga Arena Zagrebis oli võimas kogemus. Õhustik oli suurepärane ja mängud ikka väga kõrgel tasemel. Isiklikut hoidsin Taani-Rootsi poolfinaalis pöialt viimasele ja õnnega pooleks saidki nad lisaajal olümpiavõitjatest jagu. Keegi ei uskunud algselt, et rootslased üldse nii kaugele jõuavad, aga nüüd peetakse neid juba finaalis soosikuteks.

Pöörasin muidugi rohkem tähelepanu korraldusele, sest see on ala, kus saab alati midagi juurde õppida. Ja kui ma tavaliselt olen küllalt kriitilise meelega, siis Zagrebis pole millegi üle viriseda. Horvaadid on ülihästi hakkama saanud, kõike tehakse äärmiselt professionaalselt. Turvalisus saab – nagu iga suurürituse puhul – palju tähelepanu, aga ollakse sõbralikud ja abivalmid, mitte lihtsalt ranged.

Ise olen siin Euroopa Käsipalliliidu (EHF) konverentsil, kus peatähelepanu suunatud tulevikku. Alates 2020. aastast tulevad ilmselgelt suuremat sorti muudatused EHF-i turniiridel ja vaadatakse palju üle turundus- ja meediavajadustest lähtuvalt. Eesti klubidele võivad eurosarjade muutused tähendada konkurentsi tihenemist.

Väga lähedalt on kogu tänavuse EM-finaalturniiriga seotud ka üks eestlane, sest Urmo Sitsi on esimene, kes määrati nii kõrge kategooriaga võistlusele peakohtunikuks. Tema roll seisneb kogu kohtuniketöö eest vastutamises ning tööd tehakse ülimalt professionaalsel tasemel. Debüteerides tulises Horvaatia – Serbia alagrupimängus oli Urmo samas rollis veel viies kohtumises.

Urmo enda sõnul võis esimestes mängudes tunda Euroopa staarmängijate ettevaatlikku suhtumist, siis hiljem oldi väga rahul näidatud asjatundlikkusega ning suruti sõbralikult kätt. Eesti jaoks tähendab see suurt tunnustust alaliidu tööle kohtunikega. Aga võibolla enamgi, et kogemuste pagas ja informatsioon, mis EM-ilt saadakse, tuleb Eestisse tagasi. Seda jagades loodame noorkohtunikke innustada, sest kes usub, soovib ja tegutseb eesmärgipäraselt, see jõuab tippu välja."

Reedestes mängudes alistas Hispaania valitseva maailmameistri Prantsusmaa 27:23. Ülipõnevas teises poolfinaalis sai Rootsi lisaajal jagu Taanist 35:34, kusjuures lisaajale viinud 28:28 viigivärava viskasid taanlased koos lõpusireeniga. Viiendat-kuuendat kohta otsustanud kohtumises sai võõrustaja Horvaatia napi, 28:27 võidu Tšehhimaa üle.

Pildil: Arena Zagreb – EM-finaalturniiri otsustavate kohtumiste pealava. (Foto: Pirje Orasson).

 
Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner

ETKNRLP