Käsipalli EM-blogi. Martin Noodla Porečist: reegleid tuleb lihtsustada

18.01.2018

Horvaatias täies hoos oleval EM-finaalturniiril lõppesid kolmapäeva õhtul mängud alagruppides, kus igast kolm paremat edasi vahegrupifaasi pääses. EM-i korraldajate juures koolitusprogrammis osalev endine Eesti koondislane ja rahvusnaiskonna peatreener Martin Noodla kommenteerib Porečist:

"Suurim kõneaine käsipallimaailmas on kahtluseta Saksamaa–Sloveenia mäng, kus Leedu kohtunikud andsid lõpuvile kõlades keskelt lahtimängimise takistamise eest sloveenide kasuks karistusviske, millest mänguseis viigistati. Ja seda pärast mitmeminutilist videokorduste ülevaatamist.

Meie koolitusprogrammiski oli viimane sessioon kohtunikega, kus seda arutati. Põhisõnum on, et vilemehed ei teinud olemasolevate reeglite järgi midagi valesti. Aga reeglid on liiga keerulised ja neid tuleb lihtsamalt sõnastada, et tulevikus selliseid jaburaid olukordi vältida. Usun, et rahvusvahelised alaliidud seda ka teevad ja näeme peagi täpsustatud versiooni mängujuhistest.

Mänguliselt on silma jäänud tõsiasi, et karistuste mõju hakkab vähenema, seoses võimalusega väravavaht platsimängijaga asendada. Täiskoosseisudes mängides annab sama liigutus tihti eelise, eriti just neile meeskondadele, kel on taga rohkesti viskejõudu ja pikem pink. Aktiivset kaitset surutakse selle käiguga kuue-meetri joonele, luues viskevõimalusi.

Ilmselt pole ma originaalne kui ütlen, et Prantsusmaa tõusis alagrupimängudega soosikuks number üks. Prantslased ehitavad alati ettevalmistuse üles viisil, et olla tippvormis finaalturniiri teises pooles, aga nad on juba praegu väga võimsad. Taani ja Hispaania võivad omada võimalusi neile vastu saada, Saksamaasse ma enam väga ei usu."

Seni teatamata tulemustest tasub ära märkida mõned üllatused. Rootsi alistas viimases alagrupimängus Horvaatia 35:31 ja Tšehhimaa šokeeris olümpiavõitja Taanit 28:27, kuid taanlased reageerisid positiivselt, alistades viimases voorus Hispaania 25:22. Suurtes raskustes oli C-alagrupis tiitlikaitsja Saksamaa, mängides 25:25 viiki nii Sloveenia kui Makedooniaga.

Neljal meeskonnal – Islandil, Austrial, Montenegrol ja Ungaril – tuli alagrupimängude järel ette võtta kodutee. 1. vahegrupis jätkavad nüüd A- ja B-alagrupi tiimidest Rootsi ja Prantsusmaa nelja, Horvaatia ja Norra kahe punktiga ning Serbia ja Valgevene, kes alagrupist punkte kaasa ei saanud.

C- ja D-alagrupi meeskondadest moodustunud teise kuuiku algseis enne täna õhtul algavaid vahegrupimänge on palju põnevam: Makedoonia kolm, Hispaania, Taani, Saksamaa ja Tšehhimaa kaks ning Sloveenia üks punkt. Vahegruppides peavad kõik meeskonnad kolm kohtumist ja poolfinaalidesse pääsevad kaks paremat. Kolmandaks tulnud mängivad 5.-6. kohale.

 
Banner Banner Banner Banner Banner Banner Banner

ETKNRLP