Eesti ja Soome käsipall on juba aastakümneid tihedalt seotud

02.11.2021

Eesti käsipallikoondise esimene vastane sel nädalal toimuval 2023. aasta maailmameistrivõistluste valikturniiril on hea tuttav Soome. Ühegi vastasega pole Eesti nii palju kohtunud – 33 omavahelisest mängust on kahe viigi juures Eesti võitnud 17 ja Soome 14.

Kõiksugu ühisosade ülesloetlemine Eesti ja Soome käsipalli vahel moodustaks omaette raamatu. Taasiseseisvumisjärgselt pole möödunud ühtki hooaega, mil mõni eestlane sealses kõrgliigas ei mängiks. Meistrikuldasid on eestlaste auhinnakappides üle 30, Kristo Järvel ja Antti Rogenbaumil suisa kuus tükki. Tänavu pallivad Soomes Markus Viitkar ja Armi Pärt.

Kristo Voika: Soome liiga on ühtlasem ja tugevam kui varem

Ehkki Soomega on Eesti arvukalt mänginud, jääb viimane vastasseis peaaegu seitsme aasta taha. Riias toimunud rahvusvahelisel turniiril tehti põhjanaabritega 24:24 viik. Sellel nädalal meie MM-valikusse kuuluvatest meestest olid toona rivis koguni seitse pallurit, teiste seas kaks aastat varem just Soome vastu koondises debüteerinud Kristo Voika.

"Soome liiga ja koondis on kindlasti aastatega ühtlasemaks ja tugevamaks muutunud. Kui ma 2013–2015 Riihimäe Cocksis mängisin, võitsime suure osa mänge suurelt. Nüüd on nii Dicken kui ka Karjaa BK-46 näinud vaeva ja järele jõudnud," hindas Cocksiga kahel korral Soome meistriks tulnud ja mullu Helsingi IFK särki kandnud Voika.

"Vaatasin soomlaste nimekirja ja on küllalt ilmne, et tagaliinis hakkavad nad meid vasakult poolt suruma, sest vasakukäelist paremsisemist neil praktiliselt polegi. Vasakult ründavad aga Max Granlund ja Nico Rönnberg ning meie kaitse peab tähelepanelik olema," teadis Soome liigas veedetud kolme hooajaga 344 väravat visanud mängujuht.

"On kahe otsaga asi, et avamäng on kohe Soome vastu. Oleme üldiselt senistes kahemängulistes tsüklites mäng-mängult paremaks läinud, seega peame väga keskendunud olema. Samas oleme reedel värsked, ehkki järgmistele päevadele mõeldes tuleb ka targalt tegutseda," analüüsis Voika.

Mõlema koondise eesotsas on tituleeritud rootslane

Soome koondist juhendab rootslane Ola Lindgren, kes mängija ja treenerina võitnud neli olümpiahõbedat ning lugematul hulgal muid tiitleid. "Käisime Olaga samas koolis, mängisime Halmstadis HK Drotti eduaastatel koos ning loomulikult ka Rootsi koondises. Ta on treener, keda väga kõrgelt hindan ja austan," lausus Eesti koondise peatreener Thomas Sivertsson.

Eelmises EM-tsüklis – kus Eesti kogus ühe võidu viie kaotuse kõrvale – jäi Soome punktita, ehkki andis tugeva lahingu nii Šveitsile kui ka Põhja-Makedooniale. 2024. aasta EM-valikturniirile pääsemiseks peab Soome alustama eelringist, kus jaanuaris toimuvateks mängudeks loositi põhjanaabrite vastaseks järjekordselt Gruusia.

Koduseks MM-turniiriks kutsus Lindgren koondisse viis pallurit välisklubidest ja 14 koduliigast. Klubitasandil tuntuim mängija on 23-aastane vasakäär Benjamin Helander, kellest suvel sai Mait Patraili klubikaaslane Rhein-Neckar Löwenis. Noor väravavaht Joonas Klama kuulub samuti Bundesliga-tiimi Bergischer HC koosseisu.

"Soome palkas Lindgreni näol kogenud treeneri, kelle ülesanne on üles ehitada uut meeskonda. Neil on sarnane olukord meie koondisega ja küllap samad sihidki. Meeskond on noorenenud, aga eks iga uue asja ülesehitamine võtab aega," hindas Eesti koondise väravavahtide treener Janne Ekman.

Helsingis sündinud Ekman on huvitaval kombel esindanud väravavahina viiel korral Rootsi ja 29 puhul – aastatel 2003–2007 – ka Soome koondist. "Käsipall pole  Soomes kunagi suur sport olnud ning võistkonnaalade seas jääb maha ka saalihokist, võrk- või korvpallist, rääkimata võrdlusest jäähoki ja jalgpalliga," sõnas Ekman.

Pildil: Kahekordne Soome meister Kristo Voika (viskel) debüteeris Eesti koondises 2012. aastal just põhjanaabrite vastu. (Foto: Helin Potter/EKL).

 
Banner Banner Banner Banner Banner

ETKNRLP